Když se Česká televize rozhodla spustit projekt sportovního kanálu, většina redaktorů a odborníků ani nevěřila, že by se v široké konkurenci mohla udržet. A ona se nejen udržela, ale stala se jedním z nejoblíbenějších veřejnoprávních sportovních programů v Evropě vůbec. Jak se vyvíjela?

football-1350720_1280

Když se tento kanál v roce 2006 spouštěl, nesl název ČT4 Sport a na rozdíl od ostatních projektů, které se nejprve spouští nanečisto, do toho skočil po hlavě. Bez příprav tak byl 10. února v devět hodin ráno spuštěn a začal hned velkým projektem, kterým nebylo nic jiného než vysílání zimních olympijských her v Turíně. Před vznikem samostatného sportovního kanálu se důležité sportovní akce vysílali na ČT2, po jeho vzniku v tom Česká televize pokračovala, takže si diváci poprvé v historii mohli vybrat mezi dvěma sportovními programy.

První rok vysílání ČT sport přinesl divákům celou řadu sportovních zážitků, z nejdůležitějších jmenujme například mistrovství světa v ledním hokeji a fotbale, tenisový Wimbledon, mistrovství Evropy v halové atletice, rallye Dakar, mistrovství světa superbiků, šampionátů v krasobruslení, vodním slalomu a atletice a spoustu dalšího. Protože se jedná o oblíbené akce, jeho popularita začala strmě stoupat.

olympics-1613101_1280

Ve svých začátcích vysílal ČT sport pouze šestnáct hodin denně, již po dvou letech však přešel na režim čtyřiadvacetihodinový. Kromě zprostředkování sportovních klání začali vznikat také dokumentární pořady z oblasti sportu (Zaplaťpánbůh za fotbal, Cílové roviny Kateřiny Neumannové), z nichž mnohé získali ocenění.

Ačkoli se mnohé změnilo, celková programová koncepce zůstává. Důraz se klade na významné akce domácího sportu, nejdůležitější události ze zahraničí s účastí českých sportovců, ale také regionální a amatérské sporty. Nechybí ani přenosy z oblasti handicapovaných, mezi nejoblíbenější patří paralympijské hry.