Pokud jste se rozhodli pro vymalování svého domova a jste v tomto světě barev úplnými nováčky, tak se nejspíš budete při procházce barevnou uličkou cítit jako dítě v cukrárně, nebo se začnete topit v moři možností. Aby to nebylo tak jednoduché, barva není jediným způsobem, jak dodat místnosti šmrnc – existují také povrchové úpravy. Ve skutečnosti může stejná barva s odlišnou povrchovou úpravou vypadat úplně jinak.
Než začnete malovat stěny, čtěte dál a dozvíte se o různých typech povrchových úprav, k čemu jsou dobré a jak vytvářejí rozdíl ve výsledné struktuře barvy.
Bez odleskový povrch
Má více pigmentu než jakákoliv jiná povrchová úprava.
Vzhled: Neodráží světlo, matný povrch pohltí světlo a skryje případné nerovnosti nebo škrábance na povrchu stěny.
Mínusy: Matné povrchy se čistí nejobtížněji, proto se nedoporučuje je používat v oblastech s vysokou frekvencí provozu. Na druhou stranu pokud se jedná o vysoce kvalitní nátěr, měli byste být schopni setřít všechny nedokonalosti poté, co barva vytvrdne po dobu 30 dnů.
Nejlepší pro: Místnosti s malým provozem se spoustou světla, jako je kancelář nebo formální obývací pokoj.
Matný povrch
Tato oblíbená povrchová úprava není lesklá, ale celkově matná a čistí se snadněji než předešlý typ.
Vzhled: Na pohled je lehce sametový. Když na něj dopadne světlo, objeví se jemný odraz světla, ale nic výrazného a hodí se k čemukoli.
Mínusy: Přestože matná není tak výrazná jako barvy s pololesklým odstínem, lépe skryje nedokonalosti a čistí se snáze než povrchy bez odlesku.
Nejlepší pro: Každodenní prostory, jako jsou obývací pokoje a ložnice.
Saténový povrch
Nejvšestrannější hráč, pokud jde o odolnost.
Vzhled: Najdeme ho přímo uprostřed spektra mezi matnými povrchy a povrchy pololesklými. Odráží více světla než povrchy matné, ale ne zase tolik, aby vypadal lesklý jako pololesk.
Mínusy: Skryje nedokonalosti, jako jsou hrbolaté stěny, poměrně dobře a snadno se čistí.
Nejlepší pro: Místnosti jako jsou koupelny nebo tmavé místnosti jako sklepy, které nedostávají mnoho přirozeného světla.
Pololesklý povrch
Elegantní a snadno se s ním sžijete. Pololesklý povrch je zlatý střed.
Vzhled: Lesklejší než saténový povrch, pololesklý povrch je známý svou zářivostí. Pokud ho budete používat jen jako doplněk k jiným barvám, pak se dobře kombinuje i s jinými povrchy.
Mínusy: Díky zvýšenému odlesku budou lépe vidět již existující nedokonalosti.
Nejlepší pro: Skvělé v místnostech s vysokou vlhkostí a vysokou frekvencí provozu, jako jsou kuchyně a koupelny, nebo na ozdobných lištách a jiných ozdobných detailech, které nechá vyniknout.
Vysoko lesklý povrch
Skvěle odráží světlo, je také nejtrvanlivější.
Vzhled: Vysoko lesklý povrch je možné považovat za speciální povrchovou úpravu, protože má okouzlující efekt podobný sklu.
Mínusy: Ukazuje nedokonalosti, na druhou stranu se velmi snadno čistí. Jak již bylo řečeno, vysoký lesk je nejsložitější na aplikaci. Proto se doporučuje ho aplikovat na menší místa tenkým válečkem nebo používat váleček z pěnové hmoty s vysokou hustotou.
Nejlepší pro: Detaily, které opravdu chcete nechat vyniknout, jako nábytek, dveře nebo skříně.