Výměna starých zářivkových trubic za nové LED zářivky nepředstavuje z hlediska montáže vážný problém. Podstatné je zachovat přibližně shodný světelný výkon (světelný tok) a demontovat celé těleso, které bude mít s největší pravděpodobností větší rozměry i hmotnost. Výměna starého zářivkového osvětlení má význam z několika důvodů, pojďme si je ve stručnosti nastínit:
Dlouhá životnost – jistě vás bude zajímat, zda má význam se do celé rekonstrukce pouštět, aby nedošlo k tomu, že po dvou letech budete něco podobného provádět znovu. Životnost LED zářivek představuje desítky tisíc hodin provozu, u některých typů dokonce při extrémních teplotách. I při častém zapínání mohou pracovat po dobu více než deseti let.
Provozní náklady – mezi ně řadíme pořizovací cenu tělesa a také náklady na spotřebu elektřiny, případně na údržbu. Tato svítidla bývají bezúdržbová, vyžadují pouze běžné práce v souvislosti s udržením čistoty. Spotřeba elektřiny je ve srovnání s výbojkovými skleněnými trubicemi několikanásobně nižší a u více kusů svítidel to představuje značnou úsporu nákladů. Vynaložené prostředky na rekonstrukci osvětlovacích těles se vám již za několik měsíců provozu vrátí.
Barva světla – většina starých zářivek byla v činnosti v místech, kde bylo žádoucí udržet pozornost, zabránit únavě a případně pracovním úrazům. Pro tato řešení jsou ideální studené až neutrální odstíny bílého světla. Někde však zářivky mohou působit rušivě a ty se vyplatí vyměnit za teplou bílou, např. v odstínu 2700 K, s indexem podání barev Ra vyšším než 80, napodobujícím světlo wolframové žárovky.
Nebzučí – k největším neduhům starých zářivek byla rezonance (bzučení) feritového jádra tlumivek a blikání, které způsobovala nízká frekvence předřadníku. V LED zářivkách žádný předřadník není, tudíž ani nevydávají žádné zvuky, ani světelné jevy. LED diody pracují pod stejnosměrným proudem poměrně stabilně a dlouhodobě.