Kočičky prostě uklidňují a léčí. A spojit kavárnu a jejich pozitivní působení na lidi není vůbec špatný nápad! Proto začaly vznikat kočičí podniky – kavárny, cukrárny i bary.
Ochránkyně i bohyně
Kočka dělá člověku společnost již po tisíce let. Je po psích přátelích druhým nejčastějším zvířecím společníkem v našich domovech. V dřívějších dobách spíše bránila úrodu před hlodavci. Ale některé kultury ji řadily mezi svá božstva. Starověcí Egypťané ji uctívali jako vtělení bohyně Bastet.
Léčitelky
Jsou to miláčci, většinou v nás budí touhu je pohladit, pochovat. A přitom nás právě léčí! Když číča spokojeně přede, zlepšuje zdraví sobě i nám. Společně relaxujeme. Uklidníme se, sníží se nám tep a krevní tlak, odbouráme stres, bolest. A také jsme mírumilovnější a hodnější!
Kočičí kavárny po celém světě
Prvnítento podnik otevřeli údajně v roce 1998 na Tchaj – wanu. Majitel prý chtěl za pomoci koček zvýšit počet hostů. A to se mu povedlo! Navíc se tento trend rozšířil do celého světa. Japoncům. V jejich malých městských bytech často nemohou kočky chovat. Rádi si jich tedy přijdou užít do kavárny. První japonská kavárna zahájila provoz v roce 2004 v Ósace. Z Asie pokračovala „kočičí vlna“ do Evropy. Zde byl první podnik s čičinami otevřen v roce 2012 ve Vídni. Tam prý již v minulosti podobný podnik existoval kolem roku 1912. No, historie i módní trendy se opakují. Měla to být kavárna, jejímž častým návštěvníkem prý byl i Vladimír Iljič Lenin. Zpříjemňoval si zde exilový pobyt.
Kde posedět s kočkami u nás
Tak v Praze a Brně je jich již několik. Lidé ve velkých městech potřebují antistresový zásah kočičích terapeutů nejvíc! Další najdeme v Plzni, Hradci Králové, Kladně, Českých Budějovicích, Pardubicích, Olomouci, Ostravě, Opavě. A v době, kdy čtete tyto řádky určitě i jinde. Vznikají stále nové. Aktuální informace získají všichni milovníci kávy a koček na internetu. Některé podniky se zapojily i do pomoci s umisťováním koček z útulků do nových domovů. Z kavárny si můžete odnést domů i nového kamaráda. A to je moc dobře.